Kouzla a magie štědrovečerní

29.08.2012 15:07

 

Magie štědrovečerní

Jak probíhal Štědrý večer, když ještě nebyla televize ani rádio a místo zvonění mobilů a pípání SMS byly v kuchyni u kamen slyšet jen zvony zvonící na kostele v sousední vesnici?

Tak tedy - zde jsou zvyky našich předků...

Začněme štědrovečerní večeří...

Ke slavnostní večeři se 24. prosince zasedalo vždy až v okamžiku, kdy se na obloze objevila první hvězdička. Signalizovala, že skončil půst. Kdo ho dodržel a na Štědrý den nic nejedl, mohl hned po setmění vidět zlaté prasátko, jak běhá po stěnách světnice nebo kolem oken, popřípadě zlaté telátko, které pluje mezi obláčky po obloze. Ať už máte šanci některého ze zlatoušků vidět, nebo nejste schopni odolat vábení a lákavým vůním z kuchyně, štěstí byste stejně měli vyjít vstříc. A to prostřednictvím tradičních zvyků. Ostatně noc štědrovečerní je noc plná kouzel. V jejím průběhu můžete snadněji než jindy zahlédnout svoji budoucnost... Tady je několik magických návodů, jak na to:

  • Zapalte svíčku, na chvilku otevřte okno a pozvěte duše zemřelých předků ke štědrovečerní hostině. Zajistí vám, stejně jako hospodářům bohatou úrodu, dobrou práci, plný stůl a duševní pohodu po celý rok až do následujícího 24. prosince.
  • Na stole by neměl chybět pecen chleba – to aby měla rodina stále co do úst, měly by tam být i peníze – zajistí totiž blahobyt a také miska s malými kousky jídla pro zvířata – aby se dařilo i jim. Dříve na stůl dávala hospodyně také trochu od všeho, co pole dalo, aby i v následujícím roce byla stejně hojná a dobrá úroda.
  • Stůl obepněte řetězem nebo provazem – zajistí to nejen soudržnost rodiny v příštím roce, ale také ochrání váš dům před zloději. (Pro jistotu se však spolehněte také na bezpečnostní zámky ve dveřích nebo jiné zabezpečovací zařízení. Není totiž známo, zda všichni zloději respektují tohle kouzlo s provazem.)
  • Prostírejte sudý počet talířů. Podle starodávné a dnes už skoro zapomenuté pověry totiž těsně před večeří obhlíží prý smrt stoly a tam, kde vidí lichý počet prostřených míst, by se mohla v následujícím roce pro někoho vrátit.
  • K večeři servírujte i hrách – spojuje stolovníky v dobrém i zlém, polévku – dává sílu, čočku – přináší peníze, kubu, rybu nebo jiný masitý pokrm – pro radost a pohodu. Navíc ryba je symbolem křesťanství a svátky Vánoční jsou přece původně religiózní oslavou.
  • Chcete, aby se celá rodina o příštích Vánocích zase sešla? Dbejte, aby od stolu nikdo nevstal, dokud úplně všichni nedojedli.

Po večeři si schovejte šupinku z kapra, aby se vás držely po celý rok peníze. A máte-li domácí mazlíčky či je vaší zálibou sadaření, rozdělte zbytky jídla mezi ně a stromy. Zvířata budou příští rok zdravá a ze stromů sklidíte bohatou úrodu. Naši předci „krmili“ drobky od večeře i studnu, aby si tím zajistili čistou a lahodnou vodu.

—————

Zpět