Adventní věneček

24.10.2011 09:35

 

Blíží se první adventní víkend. „A jéje – Vánoce jsou tady. Že by ten rok tak rychle utekl?“ řeknete si, a začnete se shánět po jehličí a čtyřech svíčkách, skočíte do květinářství pro osnovu a začnete dělat adventní věnec.

Nebojte - adventní věnec je možné vytvořit celkem snadno. Není to tak složité. A hlavně – je to o hodně levnější, než když si ho půjdete koupit do květinářství. A budete-li mít dostatek trpělivosti a fantazie, je skoro zaručené, že ten váš věnec bude o mnoho krásnější než všechny ty kupované dohromady.

Zvyk zapalovat svíčky na adventním věnci je starý 172 let. V ústavu pro opuštěné děti v Hamburku jeden místní učitel poprvé pověsil ke stropu dřevěný kruh (patrně z kola od vozu) se svícemi - čtyřmi velkými bílými a devatenácti červenými. Stalo se to v roce 1839. Každý den se během krátké pobožnosti zapálila jedna svíčka.

Věnec se čtyřmi svíčkami (jak ho známe dnes) se poprvé rozzářil v Cáchách, brzy pronikl jako hezká dekorace do mnoha domácností, dostal se dokonce i za oceán - do Ameriky. Kruh prý symbolizuje nepřetržitou cestu Slunce, které se k nám po Vánocích začíná pomalu vracet. 

 

 

—————

Zpět